آیا می توان صنعت توریسم و گردشگری را در روستای نوچمن با حفظ فضای روستایی گسترش داد؟

تاريخ : ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ | نويسنده : هادی ساوری | بازدید : 1514

روز ملی روستا و عشایر نیز به عنوان یکی از مناسبت های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت گردیده است.

۱۵ مهر ماه به این عنوان نام‌گذاری شده است و در واقع مرکز توسعه روستایی این تقاضا را از شورای فرهنگ عمومی نموده که به منظور تجلیل و تقدیر از زحمتکشان روستایی و عشایری و یاد کردی از خدمات ارزنده آنان به کشور عزیز روزی را به نام روز روستائیان و عشایر غیور و سلحشور ایران معرفی و نام‌گذاری نمایند.

معرفی چنین روزی همچنین می تواند به توسعه و ترویج فرهنگ روستایی کمک کند. قطعاً نقش روستا و روستائیان کشور در هر دوره و زمانه ای را به‌ویژه در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفت؛ زیرا این قشر شریف و بعضاً محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل گردیده اند و در کنار آنان نیز عشایر، این مردمان غیرتمند و صبور که امام آنان را ذخائر این مملکت نامیده اند، در راه داشتن وطنی سرافراز جان فشانی ها و ایثارگری های فراوانی از خود نشان داده اند.

متأسفانه در سالیان اخیر به روستا و عشایر آن‌گونه که باید توجه شود نشد؛ هر چند که نظام اسلامی در راستای محرومیت زدایی و ارائه امکانات به مناطق روستایی و عشایری خدمات ارزنده ای ارائه داده است.

روستای نوچمن گرگان، از لحاظ موقیعت جغرافیایی یکی از بهترین روستاهای شهرستان گرگان و حتی می توان گفت از بهترین روستاهای استان گلستان جهت انتخاب روستای هدف گردشگری می باشد که متاسفانه علیرغم تلاش های بسیاری که توسط دهیار خدوم و زحمت کش و همچنین شورای اسلامی روستا در طول سالیان گذشته انجام گرفت؛ همچنان روستای نوچمن مانند خیلی از روستاهای دیگر بدون هیچ برنامه ای برای توسعه گردشگری و صنعت توریسم ساخت و ساز های غیر متعارف در زمین های کشاورزی در حال گسترش می باشد.

ساخت و ساز هایی به دور از هر گونه برنامه ریزی برای آیندگان صرفا برای لذت بردن های محدود و سطحی توسط صاحبان زمین های خریداری شده مانند قارچ در حال رویش می باشد.

 می توان این ساخت و ساز ها را با هدایت و گنجاندن در برنامه ای مدون و از قبل پیش بینی شده اجازه ساخت داد تا اینکه خدای ناکرده هر فردی از هر جای دنیا نتواند در روستای نوچمن؛ هر آنگونه که فکر می کند برایش لذت بخش است زمین زراعی و دارای نمای زیبا را تغییر کاربری داده و بدون اندیشیدن به آیندگان ساختمانش را علم نماید.

حال که روزی در این سرزمین به نام روز ملی روستا و عشایر با هدف حفظ جایگاه و کرامت روستاییان نامگذاری شده است، ای کاش می توانستیم فضای زیبای روستای نوچمن را دز عین گسترش صنعت گردشگری و توریسم حفظ نماییم، این کار دور از دسترس نخواهد بود چرا که با یک برنامه ریزی ساده و استفاده از پتانسیل جوانان و صاحبان فکر و اندیشه چشم اندازی برای روستا تدوین گردد و تمامی ساخت و ساز ها بر اساس این چشم انداز طراحی و ساخته شود.

wpid-img_20180420_185534_067.jpg