انجیر پَجِه ماه

تاريخ : ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ | نويسنده : هادی ساوری | بازدید : 1126

?به گزارش وب سایت خبری روستای نوچمن؛ انجیر یکی از میوه های تابستانه ی خطه شمال کشور است که درخت آن تقریباً در همه ی باغ های روستای این منطقه و همچنین در حیاط منزل و کنار گوشه های باغچه های اهالی روستا نوچمن، کاشته شده و خانواده ها از میوه ی آن استفاده می کنند.

? انجیر میوه ای است که، علاوه بر طعم شیرین و بی نظیرش، خواص بی نظیری هم دارد.

? درخت انجیر همانند درخت هلی خاطرات زیادی برای کودکان روستای نوچمن دارند؛ از چیدن یواشکی آن، با بالا رفتن از درخت انجیر همسایه، بدون اجازه و فرار کردن ها? تا افتادن از درخت انجیر و نقص عضو شدن ها.?

? اهالی روستای مان همانند دیگر روستاهای هم زبانمان به جای کلمه ی انجیر، از کلمه ی  اَنجیل (anjil)نیز بهره می برند.

? ماه بسیار گرم مرداد در استان، شهر و همچنین روستای مان به انجیلِ پَجه ماه معروف است. پَج یعنی پختن. دلیل این نام گذاری، نیاز انجیل به گرمای آفتاب زیاد برای پختن است. مردم هم برای بیان شدت گرمای مرداد ماه یا مقایسه ی روزهای گرم سال از عبارت انجیل پجه ماه استفاده می کنند.

? در روستاهای شهرستان گرگان و مناطق جنگلی گونه ای انجیر وحشی یافت می شود که اندازه اش کوچک و رنگش بنفش و سبز است و در جنگل هیرکانی می توان آن را یافت. یک نمونه از آن دارای میوه های شیرین است و نوع دیگر آن که بی ثمر و میزان پراکنش آن زیاد تر است دارای میوه های بی مزه است. این درختان به صورت کاملا خودرو می رویند. 

? در روستای مان نوچمن نیز همانند دیگر روستاهای منطقه، چند نوع انجیر وجود دارد:?

١_ انجیر سیاه ریز (همان انجیر بنفش رنگ)
٢_ انجیر سفید ریز (سبز روشن)
٣_ انجیر سیاه درشت (ژاپنی انجیر)

✍ به قلم: حسین ساوری(مهدی)

? @nochamannews