معرفی شهدای روستای نوچمن-۲

تاريخ : ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ | نويسنده : محمدزمان ساوری | بازدید : 1553

نام : اسدالله
نام خانوادگی : خواجوی
نام پدر : بزرگ
تاریخ تولد : ۱۳۴۱
تاریخ شهادت : ۱۳۶۲/۰۲/۱۱
محل شهادت : غرب رود کارون-دب هردان
عملیات : بیت المقدس
مزار : امامزاده عبدالله گرگان

زندگینامه شهید:
بسیجی دلاور، شهید اسدالله خواجوی در سال ۱۳۴۱ در خانواده ای مذهبی و متدین در روستای نوچمن دیده به جهان گشود و پس از دوران کودکی بخشی از تحصیلات ابتدایی خود را در روستای نوچمن گذاراند و به علت مشکلات اقتصادی خانواده اش از ادامه تحصیل باز ماند و دوران نوجوانی اش را در کنار پدر به کار کشاورزی پرداخت و در این دوره در انجام فرایض دینی ، مانند نماز روزه ، شرکت در عزاداری امام حسین (ع) اهتمام فراوان داشت.با شکل گیری مبارزات انقلابی در سال ۵۷ در صحنه های انقلاب از جمله تظاهرات انقلاب شرکت می کرد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور گروهک های منافقین ، شهید در سرکوبی گروهک های منافقین در گرگان – کردکوی و بندر ترکمن نقش بسزایی داشت و با بسیج جوانان علیه منافقین به سرکوبی آنها می پرداخت و از پایه گذاران بسیج روستا بود تا جایی که خود شهید نقل می کرد که منافقان در گرگان باسلاح گرم تصمیم به ترورش را گرفته بودند که ایشان با هوشیاری توانست جان سالم بدر برد.

شهید چیزی از شروع جنگ نگذشته بود که برای دفاع از انقلاب اسلامی داوطلبانه به حق علیه باطل شتافت ، در اواخر سال ۵۹ پس از فراگیری آموزس نظامی در چالوس به منطقه غرب کشور اعزام شد و مدت ۴ماه در کردستان به سرکوبی گروهکهای کومله و ضد انقلابیون پرداخت و سپس مدت کوتاهی در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرگان به خدمت مشغول شد و برای بار دوم به جبهه جنوب در منطقه شوش دانیال اعزام شد و پس از مدت ۳ ماه به خانه برگشت و مدت ۳ ماه به خانه برگشت و مدت بسیار کوتاهی را در مرخصی بسر برد و سپس برای بار سوم در فروردین ماه ۶۱ به جبهه جنوب اعزام شد و در یازدهم اردیبهشت ماه در عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد شرکت کرد و با آرپی چی به شکار تانکهای دشمن رفت و با خلق حماسه و رشادت از خود، شجاعانه علیه دشمن جنگید و نهایتا بر اثر اصابت خمپاره دعوت حق را لبیک گفت و به آرزوی دیرین خود (( شهادت )) رسید ، روحش شاد و یادش گرامی باد.

خصوصیات اخلاقی شهید:
شهید فردی سخت کوش ، شجاع و در عین حال مهربان و خوش اخلاق و گشاده رو بودند و از روابط عمومی بسیار بالایی برخوردار بودند.عاشق امام خمینی بود و از مریدان و طرفداران سرسخت شهید مظلوم دکتربهشتی بود.شهید هنگامی که میخواست برای آخرین بار به جبهه برود به همه خانواده های اهل روستا سرکشی کرد و از همه حلالیت طلبید و با علم به شهادت پا به جبهه نهاد و خود ابراز می داشت که دیگر برایم بازگشتی به خانه نیست و انشالله شهید میشوم.

فرازی از وصیتنامه شهید:
پس از درود به امام خمینی و همه شهدای اسلام  و ملت قهرمان ایران ، خانواده عزیزم در خصوص مادیات هیچگونه سفارش ندارم ، سعی کنید با دیگران بسیار خوش رفتار باشید.طوری فرزندان خود را تربیت کنید که به حال جامعه و اسلام و قرآن مفید باشند.نماز را همیشه اصل قرار دهید و با شرکت در نماز جمعه و جماعات پایبندی و عشق و علاقه خویش را به اسلام اعلام دارید . هرگز دست از امام نکشید و با قاطعیت از او حمایت کنید زیرا که در مقابل خدای تعالی همه ما مورد مواخذه قرار خواهیم گرفت.

شادی روح شهید والا مقام اسدالله خواجوی صلوات.

shahid asdollah khajavi

۳ پاسخ به “معرفی شهدای روستای نوچمن-۲”

  1. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَعَلَی آلِ مُحَمَّدٍ

    روحش شاد و قرین رحمت الهی.

  2. کجایید ای شهیدان خدایی بلاجویان دشت کربلایی

  3. با سلام: به مدت ۴۹ ماه در دوران دفاع مقدس و مناطق جنوب و غرب کشور حضور داشته ایم ولی لیاقت همسفر شدن با شهدا را نداشته ایم خوشا به حال شهدا پیروز میدان در دو عالم و افتخار بزرگ برای خانوداه ایشان به روح پاک شهدا بخوانیم فاتحه ام اصلوات.