ملیحه نوچمنی، اولین بانوی دهیار روستای نوچمن: با هدف اتمام پروژه های ناتمام دهیار فقید، مرحوم حسینعلی نوچمنی سمت دهیاری را پذیرفتم

تاريخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ | نويسنده : هادی ساوری | بازدید : 280

? به مناسبت هفته معلم و بزرگداشت این روز فرخنده، به سراغ همسر معلمی رفتیم که تمام تلاش خود را به کار بست تا راه نیمه تمام همسرش را به اتمام برساند و نامی نیکو از #حسینعلی_نوچمنی، #دهیار فقید در #روستای_نوچمن به یادگار بگذارد.

? خانم نوچمنی، چه شد که سمت دهیاری را پذیرفتید؟
? بعد از اتفاقی که برای همسرم افتاد، پذیرفتن این سمت برایم بسیار دشوار و غیرقابل تصور بود؛ چرا که برای خود هیچ افق روشنی را متصور نمی شدم؛ اما با حمایت برخی از اهالی روستای نوچمن و به پیشنهاد شورای اسلامی بعد از ۲ ماه فکر کردن روی این مسئله، با هدف ادای دین به دهیار فقید، این سمت را پذیرفتم تا ان شالله بتوانم پروژه های ناتمام او را به نحو شایسته به اتمام برسانم.

?با اینکه می دانستید کار کردن در روستای نوچمن توان و انرژی بالایی می خواهد پذیرش سمت دهیاری برایتان سخت نبود؟
?بله، بنده کاملا با سختی کار در امورات عمومی روستا آشنا هستم؛ چرا که پدر مرحومم در شورای اسلامی و همسر گرامی ام در دهیاری مشغول بودند از نزدیک سختی کار آنها را لمس کردم؛ اما با این وجود تمام همتم را بکار بستم تا بتوانم به هدفی که برای خود ترسیم کردم دست پیدا کنم.

@nochamannews

?از مهم ترین کارهای ناتمام دهیار فقید که آن را به اتمام رساندید چه بود؟
? #آسفالت_فاز_دوم، اتمام ساختمان دهیاری، پیگیری #آب_شرب و توسعه شبکه #برق از روستای سرکلاته، اجرای جدول در خیابان انقلاب اسلامی(روبروی حمام عمومی) که مشکلات زیادی را برای ساکنین آن منطقه با هر با بارش باران به وجود آورد که الحمدلله مرتفع گردید.

?امکانش هست که کمی بیشتر راجع به دو پروژه اول یعنی ساختمان دهیاری و آسفالت فاز دوم توضیح دهید؟
?در طول چهار سال گذشته تمامی زیر ساخت های آسفالت فاز دوم که توسط
دهیار فقید، حسینعلی نوچمنی و با همکاری شورای اسلامی آماده شده بود، بنده با پیگیری ها و با همکاری شورای اسلامی توانستیم فاز دوم آسفالت را بیش از آنچه که پیش بینی شده بود را تکمیل کنیم و حتی توانستیم کانیو را هم اجرا و به اتمام برسانیم، #ساختمان_دهیاری هم به نوبه خود برای تکمیل آن با توجه به کمبود بودجه و مشکلات مالی که پیش رو داشتیم توانستیم در تاریخ ۱۷ بهمن ۹۷ آن را تکمیل و افتتاح کردیم.

?رابطه شما با #جوانان تحصیلکرده و استفاده از #روشنفکران در امورات دهیاری چگونه است؟
?همه ما می دانیم که فصل جوانی یکی از بهترین دوران زندگی هر فردی است، بنده اعتقاد زیادی به پاکی و صداقت جوانان روستای نوچمن دارم و علاقه وافری دارم که در کنار جوانان از شور و شعور آنان خصوصا تحصیل کردگان در پیشبرد اهدافم که همان سازندگی و عمران و آبادانی می باشد استفاده نمایم.

?از اهداف خود گفتید؛ آیا برای خود در ابتدای پذیرش سمت دهیاری هدف یا اهدافی را هم تعیین کرده بودید که در طول مدت دهیار بودن بدان دست یابید؟
?مهم ترین هدفی را که در ابتدا با توکل بر خدا و با مدد از ائمه برای خود ترسیم کردم این بود که به عنوان یک انسان خادم بتوانم ایده های جدیدی را که دارای افق روشنی است را در نوچمن پایه گذاری کنم که برای مثال در برنامه هایمان داریم که نوچمن را به عنوان یکی از #روستا_های_گردشگری استان به ثبت برسانیم ان شالله و یا مثال واضح تر اینکه جدیدا با همکاری خانه بهداشت  و شورای اسلامی توانستیم پیاده روی هفتگی را راه اندازی کنیم تا فرهنگ ورزش کردن در بین ما ماندگار گردد.

@nochamannews

?در  زمینه #گیاهان_دارویی فعالیت های با همکاری فرمانداری داشته اید، کمی بیتشر برای مان توضیح دهید؟
?ابتدا مقداری بذر گل گاو زبان از فرمانداری دریافت کردم و بین متقاضیان توزیع کردیم ولی متاسفانه موفقیت آمیز نبود؛ مجدد از گلخانه نومل تعداد ۱۳۰۰ نهال گل گاو زبان خریداری شد و بین متقاضیان توزیع گردید که برخی از آنها به مرحله گل دهی رسید.

?آیا کمبود یک #سالن_مطالعه و #کتابخانه_روستایی در نوچمن را احساس نمی کنید؟
?بله، به نظرم ایجاد مکانی به عنوان سالن مطالعه که نیاز روز جامعه هست، لازم می باشد. با همکاری شورای اسلامی و هیئت امنا زینبیه و مهدیه روستای نوچمن کتابخانه و سالن مطالعه ای در ساختمان زینبیه در نظر گرفته شده است که ان شالله به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

?به نظر می رسد که جنابعالی در فضای مجازی فعال هستید، نظرتان در مورد #فضای_مجازی_روستای_نوچمن چیست؟
?دنیا اکنون به مانند دهکده ای کوچک شده است، که اطلاع رسانی و خبرگزاری به صورت آنلاین از طریق فضای مجازی صورت می گیرد که این استفاده دارای دو وجه مثبت و منفی می باشد که بهتر است از وجه مثبت و نواندیشی و دوستی و انتقاد سازنده استفاده نماییم.

? @nochamannews

#ادامه_مصاحبه

?یکی از مهم ترین اتفاق که در زمان دهیار بودن شما در کشور رخ داد این بود که #حجت_الله_نوچمنی به جرگه شهدای مدافع حرم پیوست، مهم ترین حمایت هایی که از سوی دهیاری در این اتفاق تاریخ ساز رخ داده است را ذکر نمایید؟
?از ساعات نخستین که خبر شهادت #شهید_مدافع_حرم را شنیدم به عنوان یک دهیار احساس وظیفه نمودم که ابتدا با مراجعه به منزل شهید از خانواده وی دلجویی نموده و از لحاظ پوشش خبری و نصب بنر و فضا سازی و نظافت اعلام امادگی جهت تکریم و تجیلیل از مقام شامخ شهید والامقام حجت الله نوچمنی آنچه در توان داشتم و بلکه فراتر از آن با کمک گرفتن از همه نیروهای محلی و بسیجی خواستم دینی که نسبت به شهید داشته ام که گرچه ناچیز بود را ادای وظیفه نمایم.
 
?یکی از مهم ترین برنامه های بلند مدت دهیار فقید، حسینعلی نوچمنی #احداث_سالن_ورزشی بوده است؛ برنامه شما برای اتمام این پروژه بزرگ چیست؟
?آن مرحوم در زمان حیاتش رایزنی های لازم  را در این مورد انجام داده بود و  و در دوره چهارم شورای اسلامی به اتفاق شورا به سازمان ملی جوانان مراجعه نمودند و مطالبه به حق جوانان برومند روستا را از آنان تقاضا کردند که متاسفانه به علت کمبود بودجه لازم نتوانستند آنچه که میل و خواسته قلبی ایشان بود را اجرایی نماید؛ هر چند که ما مجدد این موضوع را رها نکرده و از نمایندگان محترم مجلس درخواست نمودیم که بازدید میدانی از مکان آن به عمل آمد و قول برای انجام کار داده اند؛ و همچنین از طریق سپاه نینوا استان شورای اسلامی این موضوع را پیگیر می باشد.

@nochamannews

? #سخن_آخر؟ از شما که در جهت توسعه، عمران و آبادانی روستا دغدغه دارید بسیار متشکرم؛ آرزوی قلبی من صحت، سلامت و امنیت، آرامش و موفقیت روزافزون برای همه اهالی روستای نوچمن که همیشه دعای خیرشان بدرقه راهمان بوده، آنچه که در توان داشتم با اخلاص هر چه تمام تر در راه خدمت به شما اهالی محترم به کار گرفته و با همکاری شورای اسلامی که همیشه یار و همراه بنده بوده اند نهایت تشکر و سپاس را دارم و امیدوارم که این حقیر بتوانم خدمتگزار شایسته و لایق در حد شان شما باشم. ان شالله.

? با شنیدن این کلمات چه جمله ای در ذهنتان متصور می گردد؟
? #دهیار: همسر عزیزم، دهیار فقید و پرتلاش که همیشه برای من الگو بوده است.
? #نوچمن: سرسبزی، زیبایی و هوای پاک
? #کانال_رسمی_نوچمن: پیام رسانی آنلاین
? #جاده_خورددره: ذوق و شوق مردم برای استفاده از طبیعت بکر روستای نوچمن.
? #شورای_اسلامی: حامی، همراه، تصمیم گیرنده و دلسوز مردم.

۱۳۸۹/۰۲/۲۲

? @nochamannews

image