چرا چهارمین جشن با شکوه نیمه شعبان در نوچمن برگزار نشد؟

تاريخ : ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ | نويسنده : هادی ساوری | بازدید : 166

خیلی دور نیست از آن روزی که اولین بار جمعی از #جوانان_مسجدی روستای نوچمن تصمیم گرفتند تا جشنی باعظمت در خور شان #امام_زمان (عج) برگزار نمایند.

آری؛ اوایل خرداد ۱۳۹۴ جوانان پرشور مسجدی روستای نوچمن با هدایت #حجت_الاسلام_والمسلمین_حاج_شیخ_حسن_حیدری، کمر همت را بستند و با یا مهدی گویان شروع کردند به برنامه ریزی و گام برداشتن برای برپایی تاریخ سازی در روستای نوچمن.

سابقه برپایی جشن شاد و مفرح فرهنگی برای ولادت امام زمان (عج) در روستای نوچمن قدمتی دیرینه دارد که از دیرباز آقای رمضان نوچمنی با جشن خانگی زبانزد اهالی روستای نوچمن در این مورد می باشد.

اما جوانان مسجدی و بسیجی روستا با هدف زنده نگه داشتن یاد امام زمان (عج) در اذهان اهالی روستای روستای دست به اقدامی تاریخی زدند و جشنی را برپا کردند که به جرات می توان گفت ۸۰ درصد اهالی روستای نوچمن در این مراسم شرکت کردند و ۲۰ درصدی که شرکت نکردند حتما دلیل موجهی داشتند؛ چرا که برنامه های این جشن و همچنین حضور کمدین معروف #عمو_نوروز از استان مازندران به گونه ای بود که هر فرد، اگر فقط یکبار تبلیغات آن را می دید برای حضور در این مراسم خود را ملزم می دانست.

همان جوانان پس از پایان این جشن، نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کردند و تصویب کردند که سال بعد این برنامه مجدد با محتوای جدید تر و به روز تر اجرا گردد، که الحمدلله این چنین شد، #جشن_دوم با استقبال اهالی روستای نوچمن با قدرت بیشتر و با خطا کمتر و با حضور حداکثری اهالی روستا و در حضور کمدین معروف، خواننده برتر استان، سخنران کشوری (دکتر منتظری، رئیس بسیج هنرمندان کشور) و… اجرا گردید.

نیمه شعبان سال سوم مصادف شد با ایام شهادت #شهید_مدافع_حرم، #حجت_الله_نوچمنی که به احترام این بزرگ مرد روستای نوچمن، جشن سوم نیمه شعبان برگزار نگردید.

اما اکنون چهار سال از اولین جشن با شکوه روستای نوچمن در نیمه شعبان می گذرد و امسال از آن مراسم سال های پیش متاسفانه خبری نبود!

سوال اینجاست که چه موضوع و یا چه موضوعاتی باعث عدم تشکیل #چهارمین_مراسم با شکوه ولادت امام زمان (عج)روستای نوچمن شده است؟

اینکه در #شرایط_اقتصادی مناسبی به سر نمی بریم و همه مردم به نوعی در شرایط رفاه نیستند هرگز نمی تواند توجیه خوبی برای عدم تشکیل مراسم شود چرا که مردم نوچمن از ابتدای انقلاب تا دوران جنگ تحمیلی و پس از آن، با مشارکت از پس هر مشکلی برآمدند و به صورت خودجوش مجالسی این چنینی را برگزار کردند؛ پس مسئولیت این موضوع از #مردم سلب می گردد.

شاید #جوانان_مسجدی برای انجام کار فرهنگی #بی_حال و کم رمق شدند که این هم توجیه خوبی برای این کار نمی باشد چرا که در همین ماه، مراسم اولین سالگرد شهید مدافع حرم حجت الله نوچمنی، به زیبایی هر چه تمام تر توسط همین جوانان رقم خورد.

اینکه چطور شد برنامه های فرهنگی و مذهبی از قبیل جشن بزرگ نیمه شعبان یا برگزاری #دعای_ندبه در فضای باز #جنگلی و یا پیاده روی بزرگ خانوادگی و … کم کم کمرنگ و کمرنگ تر شد. اما می توان چنین موضوعاتی را در جلسه ای با حضور مسئولین روستا و با حضور روشن فکران و تحصیل کردگان روستای نوچمن بررسی کرد و مانع از آن شد که فرصت ها روز به روز از دست برود.

جا دارد که تشکر و یادی کنیم از تلاش های بی وقفه و شبانه روزی #حجت_الاسلام_والمسلمین_حاج_شیخ_حسن_حیدری، #امام_جماعت_وقت روستای نوچمن که با حضور خانه به خانه، صحبت کردن چهره به چهره، وقت گذاشتن برای بزرگ و کوچک و دوستی با جوانان توانست با کمک اهالی و جوانان مسجدی یکی از تاریخ ساز ترین مراسمات روستای نوچمن را در آن برهه زمانی رقم بزنند.

تصویری که در پایین مشاهده می کنید تفاوت دو مراسم نیمه شعبان که اولی مربوط به سال ۱۳۹۵ و دومی مربوط به سال ١٣٩٨ است که این تصویر به تنهایی گواهی بر تمامی حرف های بالا می باشد.

      ?اللهم عجل لولیک الفرج ?

image